Studio Ochota

Studio Ursus

 

FAQ – Najczęściej zadawane pytania


TRENING EMS: CZY JEST NIEBEZPIECZNY?

Nie. Elektrostymulacja mięśni (EMS) jest z powodzeniem stosowana przez lekarzy, fizjoterapeutów i kręgarzy od dziesięcioleci. Niedawno zyskała również popularność w zakładach opieki zdrowotnej i uzdrowiskach.


CZY TRENING EMS TECHNOBODY JEST BOLESNY?

Nie, wręcz przeciwnie. Trening EMS należy do przyjemnych i całkowicie bezpiecznych metod treningowych. Odczucia na skórze są porównywane do lekkiego mrowienia/łaskotania.


CZY TRENOWAĆ MOGĄ RÓWNIEŻ OSOBY OTYŁE?

Tak! Trener pomoże dobrać odpowiedni rozmiar kombinezonu, który został tak zaprojektowany, by zapewnić komfort i pełną swobodę ruchów podczas treningu.


CZY EMS POMAGA W REDUKCJI CELLULITU?

Tak. Impulsy elektryczne wytwarzane podczas sesji EMS docierają do głębszych partii mięśni i powodują zwiększenie ukrwienia tkanki mięśniowej i łącznej, likwidując skutki cellulitu oraz poprawiając elastyczność skóry.


CZY EMS JEST SKUTECZNĄ METODĄ REHABILITACJI?

Tak. Trening EMS wzmacnia mięśnie posturalne biorące udział w kształtowaniu prawidłowej sylwetki człowieka (m.in. mięśnie grzbietu i odcinka lęździowo-krzyżowego pleców oraz mięśnie brzucha), co pomaga w pozbyciu się uporczywych bólów pleców. Co ważne trening nie obciąża stawów, dzięki czemu możliwe jest szybsze odzyskanie formy.


CZY MOŻNA TRENOWAĆ PODCZAS CIĄŻY?

Nie. Elektrostymulacja nie jest rekomendowana w okresie ciąży.


CZY EMS POMOŻE MI WRÓCIĆ DO FORMY PO CIĄŻY?

Istnieje wiele badań, które jednoznacznie wskazują , że metoda EMS szybko i efektywnie pomaga trenować mięśnie głębokie dna miednicy, odpowiadające za trzymanie moczu w pęcherzu. Trening EMS ma pozytywny wpływ na tkankę łączną i skórę, które uległy rozciągnięciu podczas ciąży.


CZY SZYBCIEJ ZBUDUJĘ MASĘ MIĘŚNIOWĄ?

Tak. Według badań przeprowadzonych przez Uniwersytet w Bayreuth oraz przez Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Köln, trening EMS jest o 40 proc. efektywniejszy od tradycyjnego treningu siłowego. Motorem rozwoju mięśni jest niewątpliwie siła bodźców, od której zależy stopień stymulacji mięśni do rozrostu, a przez to i sam rozrost. Bodźce zaś są wynikiem pracy mięśni, która podczas treningu EMS jest o wiele bardziej intensywna niż przy treningu tradycyjnym. Należy pamiętać, że bardzo istotną rolę odgrywa poziom hormonów. Testosteron buduje mięśnie, natomiast estrogen pomaga kobietom zachować odpowiednią sylwetkę.


CZY TRENING 1 RAZ W TYGODNIU JEST WYSTARCZAJĄCY?

Tak. Ponieważ, podczas sesji EMS pracuje jednocześnie 8 grup mięśniowych, metoda ta pozwala trenować intensywnie całe ciało w ciągu jednego, 20-minutowego treningu, który pod względem intensywności odpowiada 3 godzinom spędzonym na siłowni

Efekty widoczne są już po kilku sesjach treningu EMS. Dzięki wyrzucie endorfin, następuje polepszenie samopoczucia, lepsze krążenie krwi, oraz poprawa postury. Według badań Uniwersytetu w Bayreuth dotyczących miha bodytec, a także badań przeprowadzonych przez Uniwersytet Friedricha Alexandra w Erlangen-Nuremberg już po 6 treningach EMS zauważono redukcję tkanki tłuszczowej o 4%. Po 4 tygodniach regularnych treningów zanotowano 30% wzrost mocy. Osoby z nadwagą po 13 tygodniach treningów zauważyły utratę 3, 5 kg, w tym 9% tkanki tłuszczowej, a także 6, 5 cm mniej w talii i 2 cm w ramionach.


Główne przeciwwskazania to:

  • padaczka
  • rozrusznik serca
  • ciąża
  • ciężkie zaburzenia krążenia
  • przepuklina brzuszna i pachwinowa
  • gruźlica
  • nowotwory
  • zaawansowana miażdżyca tętnic, zaburzenia krążenia
  • ciężkie choroby neurologiczne
  • cukrzyca
  • gorączka, infekcje bakteryjne lub wirusowe o ostrym przebiegu
  • krwawienie, zwiększona skłonność do krwawień (hemofilia)

CZY OSOBY PO 60 ROKU ŻYCIA RÓWNIEŻ MOGĄ TRENOWAĆ?

Tak! Ponieważ, metoda EMS nie obciąża stawów, jest całkowicie bezpieczna. Z badań wynika, że osoby, które ukończyły 65 lat, straciły średnio 6,8% tkanki tłuszczowej z okolic brzucha, mimo niskiej intensywności treningu.